A PKI technológia alkalmazási lehetőségei IoT környezetben

Dr. Buttyán Levente
Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék

A dolgok internete (Internet of Things, IoT) mára már a napjaink részévé vált, ellenben az átlag ember nem nagyon van tisztában azzal, mit jelent számára a gépeknek ez az újfajta, emberi beavatkozást nem igénylő információmegosztása. Ahogy a repülőgépgyártás, úgy az internet biztonság és végső soron az IoT világ is el kell hogy jusson egy olyan érettségi szintre az őket használó emberekkel egyetemben, hogy a biztonságos és megbízható működésnek csak a véletlen műve, hanem szabványosító folyamatok, tudatos tervezés, felülvizsgálat és kontroll környezet kialakításának eredménye legyen. Napjainkban az IoT eszközök gyűjtik és halmozzák az adatokat, melyekből információt nem feltétlen az arra jogosult emberek állítanak elő, és ez ellen a felhasználót és magánéletét gyakran nem védi semmi.

A diplomamunkám keretében a feladatom egy magánszférát és kommunikációt védő technológia, a nyilvános kulcsú infrastruktúra, vele együtt pedig a feltételes anonimitást biztosító

pszeudonim tanúsítványok és hozzájuk tartozó kulcsokat, azok tárolásának módjait és algoritmusait vizsgáltam, mindezt pedig a kommunikáló gépjárművek környezetében.

Elméleti összefoglalót adok a klasszikus PKI alkalmazhatóságáról, a kihívásokra adott válaszokból, a szabványosítás jelenlegi állásáról, és kutatási eredményekről. Majd pedig

sorra veszem, hogy egy általános hitelesítés szolgáltatónak milyen operatív feltételeknek és előírásoknak kell megfelelnie ha szeretné szolgáltatásait kiterjeszteni az autók közötti

kommunikáció világába. Tanulmányomat angol nyelven írtam, tekintettel arra, hogy a szakirodalom nyelve is angol, illetve számomra is fejlődési lehetőséget nyújtott, hogy ilyen formában dolgozhatok.