Automata irányítású járművel mozgatott autonóm ipari robot

Varga Zoltán

Manapság az iparban megfigyelhető trendek az automatizáció, a komputerizáció, a kiber-fizikai rendszerek alkalmazása felé mutatnak. Erre a folyamatra építve a gyártóberendezések is fejleszthetőek – kihasználva az új lehetőségeket – hogy jóval nagyobb rugalmasságot biztosítsanak a felhasználó ipari létesítménynek. A humanoid ipari robottal kapcsolatban is – amely univerzális felhasználhatóságának köszönhetően egyre több gyártósorban kap helyet – felmerül az igény, hogy mobilizálásával egy gyáron belül több munkaállomáson is felhasználható legyen és a helyváltoztatást önállóan végezze, növelve ezzel az erőforrás kihasználtságát, valamint esélyt adva arra, hogy olyan helyeken is alkalmazzanak ilyen eszközt, ahol alapvetően gazdasági okokból nem lenne megengedhető a telepítése. A diplomatervezés célja egy ilyen berendezés fő funkcióinak, komponenseinek és működésének áttekintése, egy olyan tanulmány kidolgozása, amely alapján ki lehet választani egy adott feladatra optimális konstrukciót és el lehet kezdeni az eszköz megvalósítását.