Automata set-top box teszt rendszer tervezése és implementálása digitális, illetve interaktív TV szolgáltatásoknál

Vámos Péter
Távközlési és Médiainformatikai Tanszék

Évtizedek óta a televíziózás az egyik legolcsóbb, leggyakoribb, legkönnyebben elérhető szórakozási forma az emberek életében. A televízió gyártók és a szolgáltatók rájöttek, hogy még hatalmas bevétel és profit lehetőségek rejlenek a szórakozató ipar e szegmensében. Annak érdekében, hogy a televíziózás népszerűsége közeljövőben se csökkenjen, és hogy az ügyfelek magas szintű szolgáltatást kapjanak, számos fejlesztést kell végrehajtani. Többek között ilyen újítás a HD felbontású adások egyre nagyobb száma és az interaktivitás megvalósítása a televíziózásban. Egyértelmű, hogy az új fejlesztéseket a használat előtt komoly tesztelésnek kell alávetni. A diplomamunkámban a Magyar Telekom, Digitális TV Platform Fejlesztési Központjában lévő tesztelő laborba terveztem és implementáltam tesztelő rendszereket. Az egyik rendszer egy tömeges Set Top Box vizsgáló rendszer, mellyel 50 darab eszköz párhuzamos tesztelésére van lehetőség. A másik rendszer egy automatizált mérőrendszer, amellyel különböző műszereket, hardvereket lehet vezérelni, a kapott eredményeket kiértékelni. A műszerek funkcionalitását lényegében kibővítjük, mivel az eddig kézzel végrehajtott méréseket automatizálva végezzük el. A két rendszer segítségével a tesztelési feladatokra fordított idő lényegesen lerövidül. Lehetőség nyílik az eredmények statisztikai értékelésére, a jövőbeni teszteke eredményére következtetni.