Épület monitorozó rendszer tervezése és megvalósítása ZigBee környezetben

Dr. Berényi Richárd
Elektronikai Technológia Tanszék

Diplomamunkámban energiatakarékos megoldásokat kerestem és fejlesztettem épületek energetikai monitorozásához. Az épületekben egyre több energiát használunk, sokszor jóval többet, mint amennyi indokolt lenne. A fosszilis energiahordozók csökkenésének, a fejlődő országok népességének és az energiafelhasználásának növekedésének hatására a költségek rohamos növekedésbe kezdtek. A mai generáció legfontosabb feladata egy fenntartható állapot létrehozása. Ennek egyik része a fogyasztások optimalizálása és a felhasználói szokásokhoz igazítása.

Munkám során alaposan áttanulmányoztam, hogy egy meglévő épületben milyen lehetőségeket lehet létrehozni a fogyasztás csökkentésére. Legelső lépésként az állapotok felmérése, az optimalizáláshoz szükséges paraméterek meghatározása illetve mérése a feladat. Ehhez megterveztem egy vezeték nélküli kommunikáción alapuló szenzorhálózatot, amit tetszés szerint bárhol ki lehet helyezni. A nyomtatott áramköri hordozókat Altium Designer 2009 tervezői program segítségével készítettem el. Több modulból álló rendszert hoztam létre, ahol a felhasználó tetszőlegesen cserélgetheti, illetve kombinálhatja a számára fontos alkalmazásokat. A végleges eszközöket a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Elektronikai Technológiai Tanszékén gyártották le.

Végezetül egy összefoglaló tesztelési fázis következett, amely során a kialakult hibákat kijavítottam a mérőeszközöket pedig finomhangoltam a pontos értékek meghatározásához. Véleményem szerint ez az irány a piac tekintetében is tovább vihető, hiszen igény mindig van ilyen eszközökre és az alacsony előállítási költség, a könnyű kezelés és a sokrétű felhasználhatóság vonzóvá teheti a többi lehetőség között.