Host Identity Protocol (HIP) alapú hálózat-mobilitás vizsgálata INET/OMNeT++ szimulációs környezetben

Dr. Bokor László
Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék

Diplomatervem fő témája egy saját HIP alapú hálózat mobilitás implementáció, amelyet különböző forgatókönyvekben vizsgálok, többek között egy olyan INET/OMNeT++ szimulációs környezetben megvalósított hálózati modellben, amelyben a hálózatváltás ideje lerövidül azáltal, hogy a hálózatváltásra felkészülünk már a tényleges hálózatváltás bekövetkezése előtt. Ezt az úgynevezett „okos” gatewayek segítségével érjük el, amelyek egymás közt üzenetváltással „beszélik meg” a hálózatváltás előtti teendőket a mobil zavartalan átadásához és fogadásához. Az implementáció nevéből adódóan a Host Identity Protocolra (HIP) épül, de még pontosabban arra a HIP NEMO szimulációra, amelyet a BSc Szakdolgozatomhoz készítettem el. Ezért ajánlom ugyanilyen című BSc Szakdolgozatom áttanulmányozását ennek a diplomatervnek az elolvasása előtt. Ugyan itt is ismertetem a HIP NEMO implementációmat, de nem olyan részletes módon, mint abban a hivatkozott dokumentumban.

A diplomatervem a következőképpen épül fel. Az első részben rövid elméleti bevezetőt adok a HIP ról, a második részben röviden ismertetek egy, a Dortmundi Műszaki Egyetemen kifejlesztett NEMO BS elnevezésű hálózat mobilitás implementációt, a folytatásban bemutatom korábbi HIP NEMO megvalósításomat. Ezután következik ezen diplomaterv központi témája a HIP SmGw, azaz HIP alapú, „okos” gateway implementációm részletezése. Végezetül pedig a fenti három megoldás mérésekkel történő összehasonlítását fogom elvégezni.