Ipari irányítástechnikai rendszerek fejlesztése során kiemelt fontosságú az elkészült rendszer szisztematikus és jól dokumentált tesztelése. Programozható vezérlő készülékek segítségével valóság közeli digitális szimulációk futtathatók az elkészített PLC alapú irányítástechnikai rendszeren.
A diplomaterv célja meghatározott ipari folyamatok szimulálására képes, PLC alapú rendszer fejlesztése, mely tesztelés céljából rácsatlakoztatható egy lefejlesztett PLC rendszerre.
A diplomatervben két olyan feladat megvalósítása olvasható, amelyek gyakran előfordulnak ipari körülmények között. A PLC gyártója a Unitronics nevű német vállalat, az eszköz programozása is az általuk kiadott szoftver segítségével történt.
Az első feladat egy vízvezeték átfolyás mérő berendezésének kezeléséről szól, melyben a szenzorból beérkező impulzusok megszámlálása, és átfolyás érték számolása a cél. Előírás továbbá, hogy a program bizonyos időre visszamenőlegesen is rögzíteni tudja a korábbi átfolyás értékeket.
A második feladat során a cél egy vízkinyerő telep modelljének a megvalósítása, amiben a PLC maga a szabályozandó folyamat fizikai modellje. A telep működésének végső követelménye az, hogy a fő vízvezeték hálózatban biztosítani lehessen a kívánt víznyomást. Amennyiben a modell nem külső PLC-ről kapja a beavatkozó jeleket, a beépített automata mód tudja kezelni a nyomás biztosításához szükséges szelepeket és szivattyúkat. A megvalósításhoz PID szabályozást is meg kellett valósítanom, amelynek olyan, frekvenciaváltóval működtetett aszinkron motoros szivattyúkat kell szabályoznia, melyek szintén a víztelep modelljének részei.