Kontextus meghatározás képi elemek vizuális felismerésével mobil környezetben

Lukovszki Csaba
Távközlési és Médiainformatikai Tanszék

Egyes előrejelzések szerint 2012-ben már 686 millió darab okostelefont fognak értékesíteni, ami 38,8%-os növekedést jelent 2011-hez képest. Néhány fejlett gazdaságban már minden harmadik embernek okostelefon lapul a zsebében. Az Egyesült Államok 310 millió polgára közül például 110 milliónak okostelefonja van. Az új típusú készülékek gyors terjedése miatt mára tömegek hordanak maguknál minden nap olyan mobiltelefont, amely megfelelő kamerával és számítási kapacitással rendelkezik képfeldolgozási feladatok elvégzéséhez. Mindez megteremtette a lehetőséget arra, hogy az egyetemi műhelyekből kilépve, a hétköznapi emberek is használhassák az elmúlt évek intenzív kutatómunkájának eredményeit. Az okostelefonok elterjedésével új felhasználói szokások is kialakultak. Egyes hétköznapi feladatok elvégzéséhez a korábbiaknál hatékonyabb eszközt biztosítanak a mobilok. Az egyik ilyen terület a navigáció. Az okostelefonok többsége rendelkezik beépített GPS egységgel és előre telepített térkép alkalmazással, így a legtöbben már a mobiljukat használják a navigációs feladatok megoldására. A GPS alapú navigációnak ugyanakkor van egy nagy hátránya: épületeken belül, amikor a műholdak jele árnyékolva van, nem működik. A felhasználók viszont jogosan várják el, hogy ugyanaz a készülék képes legyen ne csak a szabadban, hanem épületekben is biztosítani a navigációs szolgáltatást. Beltéri navigációra szükség lehet például a bevásárlóközpontokban való tájékozódáshoz, kiállításokon, konferenciákon, rendezvényeken az egyes programok megtalálásához, vagy nagyobb egyetemi épületekben, hivatalokban egy iroda megkereséséhez. A diplomamunkámban azt vizsgálom, hogy lehetséges-e egy logófelismerés alapú, beltéri helymeghatározó rendszer felépítése. Munkám során megvizsgáltam a mobil képfeldolgozáshoz kapcsolódó technológiákat és a logófelismeréshez használható algoritmusokat. Elkészítettem egy olyan Android alkalmazást és összeállítottam egy olyan képgyűjteményt, amelyeknek a segítségével tesztelhető, hogy mely eljárások működnek a leghatékonyabban. Tapasztalataimat a dolgozatomban foglaltam össze.