Modern cellás mobil szolgáltatás beindításának megtervezése

Schulcz Róbert
Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék

Az 1980-as, 90-es években a számítógépek, amik addig főként a nagyvállalatok, egyetemek, kutatóintézetek berkeiben voltak hozzáférhetőek, az egyre csökkenő árak következtében tömegesen jelentek meg az emberek otthonaiban is. Felmerült az igény hogy otthonról is el lehessen érni a távoli számítógépeket, az azokon tárolt információkat. Ennek hatására ugrásszerű fejlődésnek indultak a számítógéphálózatok. Kezdetben az otthonokban elérhető telefonvonalakon (PSTN hálózaton) keresztüli, MODEM-ek közbeiktatásával TELNET, FTP protokollokkal kapcsolódtak a távoli gépekhez. Később az egész világot behálózó, robbanásszerűen bővülő hálózatok COMPUSERVE, INTERNET jöttek létre, illetve váltak a tömegek számára is elérhetővé. Az egyre nagyobb adatforgalmat generáló hálózati tartalmak: képek, videók, multimédiás alkalmazások, a szolgáltatókat, berendezésgyártókat az otthoni vezetékes hálózati interfészek rohamos fejlesztésére ösztönözte. Elérhetővé váltak a nagysebességű xDSL, Kábelnet, FTTX hozzáférések már a lakásokban is. Hasonló folyamat zajlott le az elmúlt két évtizedben a mobil távközlésben is. Míg a hatalmas költségeken kiépített és üzemeltetett első generációs mobilhálózatok csak hanghívások lebonyolítására voltak alkalmasak, és csak egy szűk réteg engedhette meg anyagilag annak használatát, addig a második generációs hálózat térnyerésével a technológia szélesebb réteg számára vált elérhetővé, a technikai fejlődés eredményként bekövetkező drasztikus árcsökkenésnek köszönhetően. Az új 2G hálózattal megoldottá vált a mobilhálózaton keresztüli adatátvitel. A mobilitás iránti igény, az internetes tartalmak ugrásszerű bővülése, a vezetékes hálózat fejlődése teljesen átalakította a mobil távközlés világát. A mai kiépítés alatt lévő 3,5G (HSPA,HSPA+), illetve 4G (LTE) full IP hálózatok arculatára, és a napjainkban gyökeresen átalakuló szolgáltatásszerkezetre.

Szakdolgozatomban egy fiktív, újonnan a piacra lépő mobilszolgáltató, zöldmezős hálózatát tervezem meg HLD szinten, illetve egy jól behatárolt területre lebontva részletekbe menően is.