Oktatást támogató alkalmazás fejlesztése cross-platform technológiák segítségével iOS és android eszközökre

Sik Tamás Dávid

A szakdolgozatom témájának a mobilszoftver cross-platform technológiában történő fejlesztését választottam. Ezen belül is a Flutter fejlesztői csomaggal történő irányra tértem rá, amely egy fiatal keretrendszer. Flutterben a fejlesztés Dart nyelv alatt történik és mindkettőt a Google készítette. A projekt, amiben szemléltetem a keretrendszer pozitív és negatív tulajdonságait is, egy oktatást segítő alkalmazás lesz, ami főleg a középiskolásoknak szól. A projekthez tartozik, egy szaktársam által elkészített, front-end és back-end része is. A projekt folyamán számomra leginkább a back-end része lesz a fontosabb és az ezzel kapcsolatos kommunikáció. A szakdolgozatomban kitérek néhány, a .Net Core alapon futó back-end néhány beállítására, ami hasznos lehet a mobilfejlesztéshez, emellett írok pár szót a Microsoft Azure szerveren történő alkalmazásfuttatásról is.

A projekt nehézségei az új fejlesztési technológia mellé a Dart nyelv szintaktikájának megtanulása és megszokása. Ezen problémákon való felülkerekedés után, a Flutter kiválóan alkalmas gyors fejlesztésre, ha a fejlesztő már otthonosan mozog a Dart és Flutter sémáiban, az alapvető elemek használatában és a mobilos design sem idegen számára. A Flutter SDK még gyerek-cipőben jár, nincs annyi fejlesztési idő mögötte, mint a React Native-nak, de elmondható, hogy a keretrendszer elég lehetőséget nyújt a fejlesztők számára, hogy jó alkalmazást fejlesszenek Android-ra és iOS-re egyaránt.