Reporting alkalmazás fejlesztése IPTV forgalmi mérések adatbázisához Spring keretrendszer felhasználásával

Dr. Szabó Sándor
Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék

Az IPTV egyre elterjedtebbé válik, felváltva a hagyományos televíziós műsorszórási technikákat. A növekvő előfizetések száma, egyre nagyobb kihívás elé állítja a hálózat üzemeltetőket, hogy az alapvetően nem megbízható IP alapú hálózaton megfelelő minőségben képesek legyenek a szolgáltatást biztosítani. A hálózati átvitel minőségét az IPTV szolgáltatók a hálózat különböző részein elhelyezett mérőegységekkel (ún. node vagy probe) folyamatosan ellenőrzik, így a szolgáltató valósidejű képet kap az általa üzemeltetett hálózaton nyújtott IPTV szolgáltatás minőségleíró paramétereiről. A hálózat méretétől függően a node-ok által mért és gyűjtött adatmennyiség meglehetősen nagy lehet és így nem tárolható hatékonyan hagyományos adatbázis kezelési technikák segítségével.

Diplomamunkámban egy már meglévő monitoring alkalmazás tanulmányozásával és felhasználásával, egy saját alkalmazást fejlesztek, ami képes a monitoring alkalmazás által speciális adatstruktúrába lementett, havonta akár több száz gigabyte adatmennyiség valósidejű feldolgozására, és ezekből a monitorozott hálózat minőségét leíró mérőszámok előállítására. Segítségével, a hálózat üzemeltetője az összegyűlt mérési adatokból különböző általános szolgáltatási színvonalat leíró (például pdf alapú) riportokat készíthet, és archiválhat.