UHF sávú primérsugárzó parabola reflektorhoz

Szűcs László
Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék

Ezen szakdolgozat célkitűzése egy olyan primér sugárzóból és reflektorfalból álló antennarendszer tervezése, elkészítése és bemérése, ami alkalmas lehet műholdas kommunikációra. Az adatátvitel során fellép a Föld-műhold távolságból adódó szabadtéri csillapítás, ennek leküzdésére nagy nyereségű és irányított antennára van szükség. Ezeknek a feltételeknek megfelel a műholdas televíziózáshoz használt parabola és a Yagi-Uda antenna is, de a Masat-1 miatt az egyetem már rendelkezik az utóbbi antennatípussal, ezért a választás a parabolára esett .

A parabola reflektor adott, így a dolgozat az antennarendszer táplálásához szükséges tápfej három főbb elemével foglalkozik:

• a parabola megvilágításához szükséges sugárzó elem(ek)

• a tápfejet a tápvonallal összekötő és illesztő balun,

• a választott primér sugárzó elrendezéshez szükséges teljesítményösszegző

Az alkalmazott frekvenciasáv az ún. „70 cm band”, a rádióamatőrök és a Masat-1 által használt ISM-sáv.

A parabola megvilágítása duális polarizációval történik, ami két tápfejjel valósul meg, az egyik antenna vízszintes, míg a másik függőleges polarizációjú, ezáltal egy forgó adóantenna síkbeli vetületére és forgás frekvenciájára a vett jelszint-különbségekből becslés adható.