Az informatika fejlődésével és az internet terjedésével új lehetőségek nyílnak meg az oktatásban. Erre példa az egyre inkább elterjedő virtuális labor. Virtuális labornak azt a megvalósítást szokás nevezni, aminek segítségével az egyetemen található eszközök elérhetővé válnak a belső egyetemi hálózaton vagy az interneten. Így a hallgatóknak nem kell fizikailag az eszköz közelében lenniük annak használatához. Ez számos előnnyel jár, aminek bemutatása részét képezi a szakdolgozatomnak.
A virtuális labor alapvetően két részből áll. Az első a webes kommunikációt és elérést, illetve a hallgatók azonosítását biztosítja. A másik fele a szerveren futó keretrendszer, amivel a különböző mérési összeállításokat lehet kialakítani. A feladatom egy ilyen keretrendszer megtervezése és implementálása volt szabályozástechnikai témában.
A dolgozatban megvizsgálok pár létező virtuális labort. Értékelem a felhasznált megoldásokat, annak alapján, hogy a feladatom szempontjából mennyire alkalmazhatók. Röviden bemutatom azok felépítését és a levonható tapasztalatokat. Ezáltal az olvasó képet kaphat a hasonló munkák pozitívumairól és korlátairól.
A szakdolgozat második részében bemutatom a megvalósított rendszert és a fontosabb tervezői döntéseket. A keretrendszer képes létrehozni különböző irányítási összeállításokat, amibe modulárisan illeszthető a szabályozó, a laboreszköz, illetve a naplózás különböző formái. Megvalósítottam egy fájl alapú naplózó modult, egy, a laborban található inverz inga működtetéséért felelős modult és egy PID szabályozót. Ezek segítségével az inga kocsijának pozíciószabályozásával demonstrálom a keretrendszer működőképességét.
A dolgozat során bemutatom a program különböző felületeit és azok használatát. Ismertetem a keretrendszert felépítő osztályokat, azok működését és a program architektúrális felépítését. Leírom továbbá, hogy milyen lépéseken keresztül lehet új modult illeszteni a rendszerhez.
A szakdolgozat végén értékelem az elkészült rendszert. Összehasonlítom a létező virtuális laborokkal, megvizsgálom, hogy teljesíti-e a specifikációban foglaltakat és egy virtuális laborral szemben támasztható logikus elvárásokat. Bemutatok továbbá pár szempontot, amik alapján a munka továbbvihető egy kész virtuális laborrá.