Vezeték nélküli inerciális szenzor illesztése Internet-of-Things rendszerekhez

Dr. Ráth István Zoltán
Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék

Az IoT szektor rohamosan fejlődik és az egyik meghatározó ágazatává válik az informatikának. Ezen IoT rendszerek két fő szegmensből állnak. Az egyik – a dolgozatomban is hangsúlyos szegmens, mely érzékelőkből és beavatkozókból áll. Ilyen rendszerek például az okos otthonok, okos városok, vagy akár egy nagyvárosi vagy vasúti okos közlekedés. A rohamos fejlődésnek köszönhetően egyre nagyobb az igény a hasonló rendszerek kiépítésére. A szenzorok az IoT szektorhoz szorosan kapcsolódnak, mint a fizikai környezetet érzékelni és megfigyelni képes komponensek a rendszerben. Feladatuk, hogy a környezetből és a környezetben megtalálható objektumokról információkat gyűjtsenek, melyek segítségével a beavatkozók képesek ellátni a feladatukat.

A feladatom a dolgozat elkészítése során az volt, hogy megismerkedjek a mozgás detektálására használatos inerciális szenzorokkal, melynek segítségével mérni és modellezni tudjuk a mozgó komponenseket egy adott környezetben. Ezen kívül tanulmányozzam ezeknek a szenzoroknak a hibát, mint például a szenzorok csúszása és méretezési torzítása. A hibák kiküszöbölésének érdekében pedig kalibráljam és fuzionáljam a szenzorokat, hogy valós adatokat tudjunk mérni. Valósítsam meg a szenzorokkal való kommunikálást, valamint, MQTT protokoll segítségével illesszem az elkészült rendszert az IoT világához. Végül egy vasúti IoT demonstrátor esettanulmányon keresztül mutassam be a rendszer működését és, hogy milyen adatokat tud szolgáltatni a tesztkörnyezetben megtalálható mozgó objektumokról.