Webes interfész tervezése és megvalósítása AJAX technológiával online nyelvoktató szolgáltatáshoz

Schulcz Róbert
Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék

Az internet rohamos elterjedésének köszönhetően mára már tömegek használnak olyan online szolgáltatásokat, amelyek könnyebbé teszi a munkájukat vagy élvezetesebbé a szabadidejüket. Mivel hiszek benne, hogy az interneten a szórakozással eltöltött idő egyben hasznos is lehet, ezért szakdolgozatomban egy olyan online szolgáltatást tervezek, amely segítségével a felhasználók játékos körülmények között fejleszthetik az idegennyelv tudásukat.

A szolgáltatás lényege, hogy a felhasználók a gyakorolni kívánt szavakat és az éppen megtanulni kívánt jelentésüket különböző listákba rendezhetik, melyeket aztán megoszthatnak az ismerőseikkel, hogy közösen játszanak az egyes listák szavaival. A BABBL olyan Flash játék, ami egy megadott idő alatt az adott listáról a lehető legtöbb kifejezést kérdezi ki a játékostól, aki aztán a teljesítménye alapján felkerül a lista dicsőségfalára.

Egy sikeres online szolgáltatás tervezése során már elengedhetetlen a felhasználói élmény szem előtt tartása, mely nélkül egy szolgáltatásnak sincs esélye kiemelkedni a megszámlálhátatlanul sok weboldal közül. Dolgozatomban a funkcionális tervezésen túl, architekturálisan is megtervezem a szolgáltatást, majd interakciós és használhatósági szempontok szerint a felhasználói felületét. A szakdolgozatom részeként a megtervezett felületet Ajax technológiákkal implementálom is, melyhez legfőképpen a jQuery keretrendszer elsajátítására volt szükségem.