Youtube forgalmi elemzés egyetemi hálózaton

Dr. Molnár Sándor
Távközlési és Médiainformatikai Tanszék

A YouTube napjaink legelterjedtebb és legnépszerűbb videó megosztó portálja, amelynek fő profilja nemcsak a szórakoztatás, hanem oktatás és ismeretterjesztés is egyben. A népszerűségét statisztikai adatok támasztják alá, amelyek azt mutatják, hogy az internet összforgalmának a 20-25%-ért a YouTube felelős. Szakdolgozatom elkészítéséhez megismerkedem a videó megosztó portál működésével, a feltöltött videók elérésének, valamint megtekintésének technikai hátterével, a témához kapcsolódó szakirodalom tanulmányozásával elsajátított tudás segítségével. A hálózati forgalom analizálásához megismerkedem annak rögzítését megvalósító program működésével és használatával. A számomra releváns csomagokat első körben már létező, általános analizátor programok felhasználásával szűröm ki a rögzített forgalomból és vizsgálom meg ezen programok működését, korlátait. Az így kinyert eredmények és szerzett tapasztalatok alapján egy saját analizátor programot írok Java nyelven, amely kifejezetten csak a YouTube kéréseket szűri ki. Az általam elkészített program nemcsak a kívánt csomagokat és az általuk tartalmazott információk kiszűrését teszi lehetővé, hanem a lekért videók által tartalmazott adatokat is képes kigyűjteni. A saját program és az általa összegyűjtött adathalmaz segítségével számos statisztikai elemzést végzek az általam mért hálózati forgalomra.